Eesti keeles  In English

Inglise setter

Ajalugu
Setterid olid tõuna olemas juba 14. sajandil, kuid mõned allikad viitavad ka nende varasemale olemasolule. Arvatavasti saadi Inglise setter ning ka teised setteritõud Hispaania vesispanjelite, springerspanjelite ja Hispaania pointerite ristamisel.

Kõige suuremat rolli aretustöös mängisid 19. sajandil kaks meest: Edward Laverack ja Richard Purcell Llewellin, mõlemad briti päritolu. Sel ajal ei olnud ikka veel selget eraldusjoont setteritüüpide vahel. Kõiki settereid (musti, valgeid, punaseid, laigulisi) ristati omavahel ning kasutati jahil. Aretajad, sealhulgas Llewellin ja Laverack, tahtsid eelkõige häid jahikoeri aretada, mistõttu välimik ei olnud alguses nii oluline. Ometi pidas Laverack mingil hetkel oluliseks ka välimikule rohkem rõhku panema hakata. Teda peetakse tänapäevase standardse Inglise setteri „isaks”.

Samas läks Llewellin teist teed pidi. Milles seisneb erinevus Llewellini ja Laveracki setterite vahel? Laveracki setterid on need, keda kohtame näituseringis ja kes sobivad ideaalselt ka perekoerteks. Peenem silm näeb ära, et on kahte tüüpi Inglise settereid, kellest ühtesid aretati rohkem Ameerikas ja teisi Inglismaal. Teiste sõnadega: Ameerika ja Briti aretusliinid. Ameerika liini koeri aretavad sellised kennelid nagu Setter Ridge (USA), Bridgewood (Austraalia) ja Blue Baltic’s (Soome), Eestis kennel Edenbridge. Inglise liini koeri aretavad kennelid on nt Soberhill (Inglismaa), Bournefield (Belgia) ja Nattaset (Soome), Eestis kennel Seaset.

Kokkuvõttes on Laveracki setterid suuremad, temperamendilt inimese-lembelisemad, pikema karvaga, rahulikumad ning „kodustatumad”.

Llwellini setterid seevastu võivad hõisata oma jahitalendiga, kuid nad on kasvult tunduvalt väiksemad ning ka peenema kondiga kui Laveracki setterid. Nende jalad on väledad nagu metsloomal ning nende vabadusetung ja instinktid tugevalt esiletulevad. See ei tähenda, et Laveracki setterid ei kõlbaks jahiks, kuid reeglina pole neist Llewellini setterile vastast. Llewellinid omakorda ei saavuta edu näituseringis. Nende kahe tüübi standardid on lihtsalt väga erinevad. Parim oleks leida midagi vahepealset, st. säilitada koera loomulikud instinktid ning mitte kaotada neid aretustöö käigus. Setter oli ja jääb linnukoeraks.

Inglise setterid Eestis
Eesti esimese iseseisvuse ajal (1918–1940) oli Inglise setter kõige populaarsem tõug Eestis. NSVL-i perioodil nende populaarsus kahanes ning tänapäevalgi on Inglise setterid Baltikumis suhteliselt haruldased. Üleüldse on tegemist haruldase ja eksootilise tõuga, Eestis on neid praegu 50 ringis.
Eesti Kennelliidu registrisse kantud Eestis sündinud pesakonnad:
1991 Stone-Netl ja Vesta, kasvataja A. Jaroslavski
1994 Ten-Gabriel-Nord ja Vesta, kasvataja Jelena Tkatšenko
1997 Misty Meadow’s Blue Peter ja Betsi, kasvataja Merike Jürgen
1999 Tuliketun Tulilintu ja Bothwell Piece of Gold, kennel Milli Miller, kasvatajad Rika ja Raul Mölder
1999 Misty Meadow’s Blue Peter ja Betsi, kasvataja Merike Jürgen
2003 Tuliketun Runo-Ratsu ja Bibibell, kennel Siimline's, kasvataja Kersti Paju
2004 Iron Man of Slow Fox ja Nattaset Special Moment, kennel Fortunaviola, kasvataja Jelena Tkatšenko
2006 Bournefield Dice ja Nattaset Piece of Moon, kennel Chlodovech, kasvatajad Annika Kuklase ja Maarja Vaino
2009 Bournehouse Silver Dreamer ja Bournehouse White Witch, kennel Seaset, kasvataja Kätlin Kaldoja
2009 Golden Jump Brad ja Set'r Ridge's Rosa's First Prayer, kennel Edenbridge, kasvataja Eva-Liisa Salin
2010 Honeygait Wilsonlake Skyy ja Baysides Milk’nhoney at Snowsett, kennel Siimline's, kasvataja Kersti Paju
2011 Blue Baltic's Urban Legend ja Edenbridge Very Expected Murrieta, kennel Edenbridge, kasvataja Eva-Liisa Salin
2013 Silver Fog Vernisazh ja Edenbridge Very Expected Murrieta, kennel Edenbridge, kasvataja Eva-Liisa Salin
2014 Ritailan Great Balls of Fire ja Blue Baltic's Crystal Melody, kennel Edenbridge, kasvataja Eva-Liisa Salin
2016 Set'r Ridge's National Reckoning ja Edenbridge Thrones Arya, kennel Edenbridge, kasvataja Eva-Liisa Salin
2017 Set'r Ridge's Straight Flush ja Saltwater Halley's Comet, kennel Siimline's, kasvataja Kersti Paju ?

Välimus
Levinumad värvitüübid:
a) blue belton (mustad tähnid valgel põhjal)
b) orange belton (oranžikad tähnid valgel põhjal)
c) tricolour (mustad ja beežikad või maksakarva tähnid valgel põhjal)

Kasv: Isased umbes 65–68 cm, emased umbes 61–65 cm
Kaal: Isased umbes 30–35 kg, emased umbes 25–30 kg

Inglise setterite karv vajab pidevat hooldust. Parimaks meetodiks on kammimine ja harjamine pärast jalutuskäiku, mis lisaks risu ja mustuse eemaldamisele karvadest lisab kohevust ning soodustab karvakasvu. Toidule on soovitav lisada karva tervena hoidvaid lisandeid, näiteks kalamaksaõli väikestes kogustes. Lisaks tuleb Inglise settereid pügada. Pügatakse masina ja fileerkääridega kõrvadelt, kaelalt ja käppade ümbrusest. Seljapealse karva siledana hoidmiseks kasutatakse kraasi.

Tõule omaseid terviseprobleeme
Nagu teistelgi setteritel, võib Inglise setteritel esineda allergiat. Tuleks olla ettevaatlik teraviljaga (leib, sai), putukahammustustega ning jälgida regulaarselt koera nahka kõhul, kõrvade taga, kubemes ja kaelal.

Tavaline on ka kõrvalest, mille vältimiseks tuleb vajaduse korral kasutada kõrvapuhastusvedelikku.

Geneetiliste haiguste kindlakstegemisest vajab Inglise setterite puhul lisaks puusaliigestele testimist ka kuulmine (BAER-test). Koeral ei pruugi esineda kurtuse sümptomeid, kuid ilma testimata ei saa kindel olla, kas koer pole ühest kõrvast kurt või pooleldi kurt.

Iseloom ja liikumisvajadus
Nõnda nagu on tegemist karvkattelt kirjute koertega, nõnda võib neid ka iseloomult kirjuteks pidada. Olulisimad jooned on järgmised:

  1. Sõbralikkus
  2. Aktiivsus (need koerad hoiavad sind heas vormis!!!)
  3. Hoolivus (nad armastavad kõiki inimesi enam-vähem võrdselt, seega sobivad perekoerteks)
  4. Kirglikkus (kui miski neid köidab, siis nad sööstavad selle järele)

Inglise setterid toovad ellu palju rõõmu. Nad on atraktiivsed oma täppide, kena karva, lustaka olemise ja lahkete pruunide silmadega. Tavaliselt inimesed ei tüdine neid kallistamast ja ka ära hellitamast. Samas võivad nad osutuda suureks väljakutseks inimesele, kellel pole kunagi varem setterit olnud ning kes ei tea, mida sellelt tõult oodata. Inglise setter on õige tõug sellele inimesele, kes on huvitatud sõnakuulelikkusest ja miks mitte ka teistest koeraga seotud tegevustest nagu agility, näitused, jaht, matkad jms. Igal juhul peab leidma aega 1–2-tunnisteks jalutuskäikudeks.

Teksti koostas: Eva-Liisa Salin
Fotol: Edenbridge Thrones Arya ja Edenbridge Very Expected Murrieta. Pildistas: Eva-Liisa Salin

Tõustandard Eesti Kennelliidu lehel